Białko – dlaczego jest tak ważne

Białko to element budulcowy naszego organizmu. Na pewno więc dobrze przyswajalnego białka w odpowiednich ilościach nie powinno zabraknąć w naszej codziennej diecie. Białko, ze względu na swoje działanie jest szczególnie ważne dla takich grup, jak dzieci oraz sportowcy.
W przypadku dzieci jest ono niezbędne do prawidłowego wzrostu, do odpowiedniego rozwoju psychofizycznego. Buduje mięśnie, dostarcza siły i energii. Z tego też względu sportowy muszą także zwracać szczególną wagę, by tego składnika dostarczać sobie w odpowiednich ilościach. Inaczej nie uda się tak szybko zbudować mocnego, silnego, odpornego układu mięśniowego. W przypadku niedoborów białka, mięśnie nie będą się też prawidłowo regenerować i odbudowywać po wysiłku, a przed treningiem będą słabsze, mniej wydajne.
Dlatego sportowcom zalecane są odżywki – szczególnie tym, którzy uprawiają sporty siłowe, nastawieni są na budowę masy mięśniowej, a nie chcą, by jednocześnie wiązało się to z przyrostem tłuszczu. Zaleca się więc wtedy zażywanie odpowiednich preparatów białkowych.